przygotowanie roweru do sezonu

Samodzielne przygotowanie roweru do sezonu – zakres podstawowych czynności

Dla wielu rowerzystów nadejście wiosny zwiastuje początek sezonu rowerowego. Cieplejsze i dłuższe dni zachęcają do wyciągnięcia roweru z piwnicy i wybraniu się na wycieczkę lub trening. Aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo i należyty komfort korzystania z roweru, koniecznym jest jego odpowiednie przygotowanie do sezonu.

Doświadczeni miłośnicy jednoślazów zwykle wraz z ostatnią jazdą w roku przygotowują rower do kolejnego sezonu. Jest to dobra praktyka, dzięki której nowy sezon mogą rozpocząć znacznie szybciej, gdyż ich prace najczęściej ograniczają się do umycia pojazdu i napompowania kół. Pozostałe osoby warto aby zadbały o swój bicykl tuż przed prognozą pierwszych cieplejszych dni.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek innych czynności koniecznym jest dokładne umycie roweru. Oczyszczając go z kurzu i błota warto zwrócić uwagę na jego poszczególne elementy. W szczególności należy sprawdzić stan zębatki (czy ząbki nie zostały starte) oraz łańcucha (czy “nie wyciągnął się”). Ze wstępnych oględzin powinniśmy uzyskać informację zwrotną, czy na pierwszy rzut oka rower wymaga dofinansowania.

Jeżeli nie, warto używając specjalnego oleju rowerowego, nasmarować wszystkie ruchome części (tj. mechanizm przerzutek, łańcuch, zębatki, hamulce czy gwinty pedałów). Następnym krokiem jest kontrola ciśnienia w oponach. Odpowiednie zapewni nie tylko komfort jazdy, ale również nie będzie narażać bieżnika na szybsze starcie, a samej dętki na przebicie.

Nieodzownym elementem przygotowania roweru do sezonu jest również kontrola hamulców. To jeden z głównych gwarantów bezpieczeństwa, dlatego rzetelne sprawdzenie sprawności hamulców i stanu linek hamulcowych jest bardzo ważne. Nie bez znaczenia jest również analiza stanu amortyzatora. Jest to jednak, podobnie jak hamulce, element o którego naprawę lub wymianę nie zawsze można zadbać osobiście. Tu z pomocą mogą przyjść fachowcy.

Serwis rowerowy w Jaworznie przy ul. Wojska Polskiego 1 nie tylko dysponuje odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, ale również wieloma częściami dostępnymi od ręki. Świadczy również kompleksowe usługi serwisowe, dzięki czemu każdy nowy sezon rowerowy można rozpocząć bezpiecznie i na całego!