rodzaje bieżników opon rowerowych

Rodzaje bieżników opon rowerowych

Rodzaj bieżnika opony rowerowej to, zaraz po rozmiarze opony, drugi najistotniejszy punkt przy wyborze opony do roweru. W praktyce od tego, jakiego wyboru dokonamy, będzie zależeć nie tylko komfort naszej jazdy, ale i bezpieczeństwo.

Co to jest bieżnik?

Bieżnik to najbardziej zewnętrzna część opony, która bezpośrednio styka się z podłożem. Jest to gruba, przywulkanizowana do osnowy część opony, która chroni ją przed uszkodzeniem oraz zwiększa jej przyczepność do nawierzchni drogi. Rowki w bieżniku służą odprowadzaniu wody w czasie jazdy i przeciwdziałaniu wpadnięciu w niekontrolowany poślizg, natomiast rzeźba bieżnika jest dostosowana do warunków, w których opona będzie pracować.

W zależności od rzeźby bieżnika wyróżniamy kilka rodzajów bieżnika opon rowerowych.

Rodzaje bieżników

Opony zupełnie gładkie lub prawie gładkie

Tego typu opony sprawdzają się znakomicie na suchej, gładkiej nawierzchni asfaltowej. Nie nadają się jednak do jazdy w czasie deszczu oraz po innej nawierzchni, gdyż ze względu na brak bieżnika zmniejszone są opory toczenia do minimum, przez co osiąga się dużo większą prędkość jazdy.

Opony terenowe (opony z kostką)

Opony terenowe charakteryzują się wystającymi kostkami bieżnika o różnej wielkości i gęstości zastosowania (w zależności od rodzaju terenu do jakiego są przeznaczone). Większe ale rzadziej rozstawione kostki sprawdzą się w terenie, natomiast mniejsze i gęściej rozstawione będą lepsze do jazdy po asfalcie. Są powszechnie stosowane w rowerach górskich i przełajowych.

Opony mieszane (semi slick)

Często spotykanym rodzajem bieżnika wśród rowerzystów szukających kompromisu między szybką jazdą a niezależnością terenową są opony typu semi-slick. To opony, które na środku są prawie gładkie, a po bokach mają gęsto, agresywnie wystające kostki. Są to opony, które mają zastosowanie w rowerach crossowych i trekkingowych, ale mogą być z powodzeniem używane prawie w każdym typie roweru, który nie będzie poruszać się po ekstremalnie trudnej nawierzchni.

Opony z kolcami

Opony rowerowe z kolcami to produkt przeznaczony do osób, które planują poruszać się po oblodzonej lub ośnieżonej nawierzchni. Są dozwolone do użytku po drogach w Polsce, jednak ze względu na szybkie niszczenie kolców, zaleca się korzystanie z nich wyłącznie na nawierzchni pokrytej przez grubą warstwę śniegu.

Wybór bieżnika opony rowerowej

Wybory opony rowerowej z odpowiednim bieżnikiem można dokonać samodzielnie. Można również zaufać specjalistom, odwiedzając sklep rowerowy lub serwis rowerowy. Fachowa rada jest nieoceniona w każdym przypadku, który może mieć wpływ na bezpieczeństwo poruszania się rowerem.